Načrtovanje in izvedba vodovodne inštalacije in odtočnih inštalacij
Pred začetkom gradnje ali obnove je ključno, da izdelamo podroben načrt za vodovodne inštalacije. Pri tem je osnova postavitev prostorov v stanovanju ali hiši, da so vsi prostori z izpustom vode ali kanalizacijo (kot so kuhinje, pralnice, kopalnice, stranišča…) postavljeni drug ob drugem ali en nad drugim v isti osi. Na ta način zmanjšamo število vodov, skrajšamo dolžine cevi in porabimo manj materiala. To prinaša številne prednosti, poleg stroškovne ugodnosti. Zaradi krajših razdalj in manj spojev sistem deluje bolj zanesljivo. Morebitna kasnejša vzdrževanja ali popravila so enostavnejša. Umestitev vseh prostorov z izpustom vode ob istem vodu prav tako zmanjšuje širjenje zvoka po objektu.
Pomembnost zamenjave odtočnih cevi in pravilna namestitev za učinkovito odvajanje vode
Odtočne inštalacije so bile nekoč izdelane iz svinca in so imele zelo kratko življenjsko dobo (približno 40-50 let). Agresivni detergenti so še dodatno skrajšali življenjsko dobo teh cevi, zato je pri obnovi nujno zamenjati take cevi. Sodobne odtočne cevi večinoma izdelujejo iz plastike, ki so veliko bolj trajne. Pri ceveh iz PVC-ja je pomembno paziti na ustrezno naklon, ki se giblje med 2 % in 5 %. To pomeni, da mora biti cev nagnjena za 2-5 cm na meter dolžine. Ni dobro imeti premajhnega ali prevelikega nagiba. Prevelik nagib povzroči odtekanje vode iz cevi, medtem ko se usedline zadržijo. Sčasoma se na ceveh tvorijo obloge, ki lahko povzročijo zamašitev cevi. Pri vertikalnih odtočnih ceveh težav s zamašitvijo ni, saj gravitacija poskrbi, da vse, kar se nahaja v cevi, pade na dno. Za priklop na vertikalno cev je najbolje uporabiti 45-stopinjsko koleno, saj zagotavlja boljši pretok vode kot 90-stopinjsko koleno. Poleg tega olajša morebitno kasnejše čiščenje ali odmaševanje.
V starejših hišah in blokih lahko najdemo vertikalne odtočne instalacije iz litega železa, včasih pa tudi iz salonita. Življenjska doba cevi iz litega železa je zelo dolga, lahko doseže 150 let ali več, zato jih običajno ni potrebno menjati. Pri spojitvi cevi iz litega železa s PVC cevmi se uporablja poseben trak iz smole, ki zagotavlja popolno tesnjenje spoja. V novih stavbah pa priporočamo vgradnjo vsaj enega čistilnega koša in oddušnika v odtočno instalacijo. Oddušnik, ki ima premer najmanj 7,5 cm, je potreben za odvajanje podtlaka, ki se ustvari v ceveh. Brez oddušnika bi podtlak povlekel vodo iz sifona in povzročil vonj po kanalizaciji v prostoru. Pri starejših stavbah in blokih pa se pri morebitnem premikanju straniščnih školjk na drugo lokacijo omejuje višina priklopa na vertikalni vod. Kot smo že omenili, je potreben vsaj 2% padec. To se lahko reši tako, da školjko namestite na steno namesto na tla, s čimer pridobite zadostno višino za zagotavljanje padca.
Vodovodne inštalacije in Pomembnost strokovne izvedbe in izbire ustrezne cevi
Pri novogradnjah je vodovodna inštalacija običajno načrtovana ali izvedena v skladu z natančnim načrtom v dokumentaciji strojnih inštalacij. Za prenovo vodovodnih inštalacij v obstoječem objektu običajno ne potrebujete posebnih dovoljenj ali soglasij, ne glede na to, ali gre za hišo ali stanovanje v večstanovanjski stavbi. Ključnega pomena je, da si zagotovite strokovnega in izkušenega vodovodarja, ki bo kakovostno izvedel vodovodne in odtočne inštalacije. Po ogledu bo izvajalec pripravil natančen predračun, v katerem naj bo jasno navedena tudi terminska dinamika izvedbe.
Po drugi svetovni vojni in do devetdesetih let prejšnjega stoletja so bile za vodovodne inštalacije pogosto uporabljene pocinkane cevi, ki imajo življenjsko dobo približno 50 let. V današnjem času se v večini primerov uporabljajo alumplast cevi, ki imajo tri sloje aluminija in tri sloje plastike. Te cevi imajo daljšo življenjsko dobo od pocinkanih ter zagotavljajo čistejšo vodo, saj ne pride do korozije. Poleg tega je prednost alumplast cevi tudi enostavna montaža in krajši čas izvedbe. V zadnjih letih se predvsem pri zahtevnejših objektih uporabljajo tudi cevi iz nerjavečega jekla (inoksa). Gre za visokokakovostne cevi, ki se lahko uporabljajo v različne namene, kot so pitna voda, ogrevanje, napeljave plina itd.