Domača sončna elektrarna je odličen način, da svoj dom spremenite v vir trajnostne in čiste energije. Z namestitvijo sončnih panelov na strehi lahko izkoriščate moč sončne svetlobe, da proizvedete električno energijo za svoje potrebe. To ne le zmanjšuje vaše račune za elektriko, temveč tudi zmanjšuje vaš ogljični odtis ter prispeva k ohranjanju okolja za prihodnje generacije. Domača sončna elektrarna vam omogoča neodvisnost od tradicionalnih virov energije in vam daje priložnost, da postanete aktivni soustvarjalec trajnostne prihodnosti.
SVETOVANJE IN PROJEKTIRANJE
Namestitev domače sončne elektrarne je vsekakor premišljena odločitev, saj nam omogoča brezplačen in trajnostni vir energije. S primernim financiranjem preko Eko sklada, bo vaš mesečni obrok kredita lahko nižji od zneska, ki ste ga prej plačevali za elektriko. To pomeni, da že prvi mesec obratovanja elektrarne lahko pričakujete prihranke. Poleg tega, vam bo lastna sončna elektrarna zagotovila predvidljivo ceno elektrike ter pripravo na e-mobilnost, saj jo boste lahko uporabljali za polnjenje električnih avtomobilov. Ne odlašajte, oddajte povpraševanje in začnite izkoriščati brezplačno sončno energijo!
Za ohranjanje okolja lahko prispevamo tudi sami s trajnostnimi rešitvami, kot je na primer postavitev lastne sončne elektrarne. Z uporabo sončne energije lahko zmanjšamo izpuste ogljikovega dioksida in drugih škodljivih toplogrednih plinov, saj sončna elektrarna deluje brez izpustov. S svojim prispevkom k zmanjševanju škodljivih vplivov na okolje, boste lahko tudi vi postali aktivni del ohranjanja našega planeta in prispevali k bolj trajnostni prihodnosti.
Izbira primerne velikosti in namestitvenega mesta ter postopek namestitve
Če načrtujete investicijo v domačo sončno elektrarno, je smiselno izbrati elektrarno, ki lahko proizvede vsaj 4kW energije. Takšna količina energije bo zadostna za oskrbo enodružinske hiše. Za dober izkoristek sončne elektrarne mora biti odkrita površina objekta velika vsaj 28 kvadratnih metrov in usmerjena na južno stran, kjer bodo paneli ves dan izpostavljeni sončnim žarkom. Najbolj učinkovite so velike neprekinjene površine, kot so strehe brez frčad ali strešnih oken. Za najboljši izkoristek je priporočljivo, da je streha nagnjena pod kotom med 20 in 40 stopinj.
Postopek namestitve sončne elektrarne poteka v nekaj korakih. Najprej se strokovnjaki dogovorijo za pregled in meritev objekta ter pripravijo informativno ponudbo. Nato sledi podpis ustreznih dokumentov z izvajalcem ter pridobitev finančnih subvencij od Eko sklada. Po tem pa sledi pregled končne ponudbe, podpis pogodbe in nakup materialov. Za dokončanje procesa je treba urediti tudi dokumentacijo za elektro distributerje. Končni korak je namestitev sončne elektrarne na objekt, prevzem in prvi zagon.
Danes je veliko podjetij, ki vam omogočajo spremljanje delovanja vaše sončne elektrarne preko njihove aplikacije. S pomočjo te aplikacije lahko preverite, koliko kilovatnih ur je bilo proizvedenih, primerjate učinkovitost vaše sončne elektrarne v posameznem mesecu ali preverite stanje fotovoltaičnih panelov, kar lahko storite kar na vašem pametnem telefonu.
Postavljanje sončne elektrarne na stavbo
Če želite postaviti sončno elektrarno, ki bo oskrbovala vašo stavbo z električno energijo, lahko to storite le na strehi ali fasadi vaše stavbe. V vseh drugih primerih pa boste potrebovali gradbeno dovoljenje, kar bo znatno povečalo stroške. Poleg tega mora biti elektrarna opremljena s sistemom za izklop iz distribucijskega omrežja, da prepreči nevarnost električnega udara. Hkrati mora biti zagotovljena nizka napetost v napravi za samooskrbo, ki ne sme preseči 50 V AC ali 120 V DC. Zaradi tega lahko uporabljate samo mikroinverterje ali kombinacijo inverterjev in optimizatorjev za sončne elektrarne.
Gospodinjski ali mali poslovni odjemalec (poslovni odjemalec s priključno močjo manjšo od 34 kW) lahko postavi sončno elektrarno za samooskrbo, če je lastnik merilnega mesta v stavbi, ki se samooskrbuje z električno energijo, pridobljeno iz sončne energije. Pred priključitvijo naprave za samooskrbo na notranjo nizkonapetostno električno inštalacijo stavbe, pa morajo pridobiti soglasje za priključitev pri distribucijskem operaterju.
5 KORAKOV DO SVOJE ELEKTRARNE
1. KORAK
SVETOVANJE IN PODPIS POGODBE
Če se odločite za postavitev sončne elektrarne, vam nudimo brezplačno svetovanje. Naš svetovalec vas bo obiskal in vam pomagal ugotoviti vaše trenutne in bodoče potrebe po električni energiji. Po ogledu vašega doma vam bomo lahko predlagali optimalno sončno elektrarno ter vam pojasnili njen način delovanja in celoten proces izgradnje. Prav tako vam bomo predstavili možnosti financiranja in nepovratnih sredstev. Pred obiskom priporočamo, da naredite izračun cene. Ko se odločite za postavitev sončne elektrarne, vam v roku enega tedna pripravimo ponudbo in pogodbo za vaš projekt.
Da bi ugotovili, ali je smiselno zgraditi sončno elektrarno, je treba upoštevati več dejavnikov, kot so orientacija objekta, naklon strehe in velikost površine, ki je na voljo. Za najboljši izkoristek energije sončnih celic v Sloveniji velja, da jih usmerimo proti jugu z naklonom 33 stopinj, vendar pa je v praksi pogosto najbolje prilagoditi konstrukcijo sončne elektrarne obstoječi površini in orientaciji strehe. Če je naklon premajhen, lahko to popravimo s podkonstrukcijo, vendar pa lahko zaradi senčenja izgubimo velik del površine in s tem tudi moči, zato je pomembno, da natančno izračunamo, kakšen naklon je ustreznejši za konkretno situacijo. V osnovi pa je najpomembnejši faktor pri odločitvi o gradnji sončne elektrarne primerno sončno obsevanje, ki je merjeno v sončnih urah na dan in odločilno vpliva na izkoriščenost sončne energije ter s tem na proizvodnjo električne energije.
2. KORAK
INŽENIRING
Ko bomo razumeli vaše želje in potrebe ter poznali značilnosti vašega doma, bo naš projektni tim pripravil načrt sončne elektrarne. Nato vam bomo poslali ponudbo in pogodbo ter odgovorili na vsa vaša dodatna vprašanja. Po podpisu pogodbe bodo naši strokovnjaki potrebovali največ dva tedna za izdelavo načrtov in potrebnih tehničnih dokumentov ter pridobitev soglasij. V tem času bomo med drugim uredili tudi vloge za pridobitev finančnih subvencij pri Eko skladu.
3. KORAK
PRIDOBIVANJE SOGLASIJ IN DOVOLJENJ
Naša ekipa strokovnjakov bo poskrbela za pridobitev vseh potrebnih soglasij in dokumentacije za priključitev vaše sončne elektrarne v elektrodistribucijsko omrežje. Prav tako bomo pripravili dokumentacijo za pridobitev nepovratnih sredstev pri Eko skladu. Po pridobitvi soglasij se bo začel postopek oddaje dokumentacije za pridobitev pogodbe za priključitev vaše elektrarne in zahtevka za sklenitev nove pogodbe za dobavo energije. Pridobivanje soglasij in dovoljenj traja običajno med 20 in 60 dni, v nekaterih primerih pa lahko tudi dlje. Naša ekipa vas bo ves čas obveščala o poteku postopka in vam nudila vsa dodatna pojasnila in informacije, ki jih potrebujete.
Tretji korak pri odločitvi o gradnji domače sončne elektrarne je izpolnitev vloge za soglasje za priključek na distribucijsko omrežje, ki jo vložimo pri lokalnem električnem distributerju skupaj z vsemi potrebnimi prilogami. Vsak distributer ima predpisane svoje zahteve za priloge, najpogosteje pa zahtevajo mapno kopijo, izsek načrta, parcelne številke, idejno zasnovo ter specifikacije opreme, ki jo bomo uporabili pri gradnji sončne elektrarne. Distributerji so posebej pozorni na module in razsmernike, saj morajo biti primerno načrtovani, da ne povzročajo motenj v omrežju. Po oddaji vloge ima distributer 30 dni časa, da izda soglasje za priključitev na distribucijsko omrežje. S tem soglasjem pridobimo natančnejšo sliko o investiciji in gradnji sončne elektrarne, saj bomo izvedeli, na kakšen način in kje se bomo lahko priključili na omrežje.
4. KORAK
INŠTALACIJA
Inštalacija solarne elektrarne se začne s pridobitvijo soglasij, ki vam jih uredimo v roku enega meseca. Po tem sledi montaža, ki običajno traja od enega do dveh dni. Po montaži sledijo elektro meritve, ki so potrebne za priklop elektrarne na distribucijsko omrežje. Naša strokovna ekipa bo opravila tudi pregled in meritve elektrarne v skladu z veljavno zakonodajo ter zbrala celotno dokumentacijo. Ko elektrodistribucijsko podjetje prevzame napravo, se podpiše pogodba o predaji v uporabo ter priklopi na omrežje. Celoten postopek izgradnje običajno traja en mesec.
5. KORAK
DELUJOČA DOMAČA SONČNA ELEKTRARNA
Po dokončni izgradnji sončne elektrarne, izvajalci projektov uradno predajo elektrarno vam, lastniku. Na tem obisku vam bodo podrobno predstavili, kako ravnati z napravami in vam pokazali postopke, ki jih je treba upoštevati v primeru izrednih dogodkov. Poleg tega bo zagotovljen tudi brezplačen nadzor in spremljanje delovanja sončne elektrarne, ki je na voljo prek mobilne naprave ali računalnika. Ob tej priložnosti boste prejeli tudi dokumentacijo o celotnem postopku izgradnje in dokumente, ki jih boste potrebovali za pridobitev subvencije Eko sklada. V času enega tedna po priklopu bodo strokovnjaki ponovno obiskali, da preverijo, ali se naprave ustrezno delujejo, preostanek financiranja iz Eko sklada, pa bo verjetno pridobljen v obdobju med 90 in 150 dnevi. Vendar pa se lahko pričakovan čas za pridobitev sredstev podaljša, če je sklad preobremenjen s prejetimi vlogami.
Domača baterija za shranjevanje elektrike trenutno stane med 800 in 1400 € na 1 kWh, čeprav se cene pomembno razlikujejo glede na dobavitelja. Za štiričlansko družino v samostojni hiši z zalogovnikom za 5 kWh bi tako cena znašala od 4000 do 8000 €. Cene baterij za shranjevanje elektrike nenehno padajo, zlasti zaradi padajočih cen pri baterijskih celicah. Modularne baterije lahko olajšajo nakup, saj se lahko dokupijo na podlagi povečane porabe, kot je na primer namestitev nove klimatske naprave ali toplotne črpalke v hiši.
Solarna polja z velikimi baterijami so že dlje časa donosen vir prihodka za lastnike. Vendar pa majhne naprave predstavljajo drugačno situacijo, saj so stroški za elektroniko in tipala sorazmerno višji v primerjavi s sposobnostjo naprave. V zadnjih letih pa so se pojavile nove izvedbe baterij za shranjevanje električne energije, ki so za uporabnike precej bolj ekonomične.
Izračunani prihranki in življenjska doba
Nemški izračuni kažejo, da se naložba v sončno elektrarno (5 kWh) in baterijo za shranjevanje električne energije (4,8 kWh) povrne v 10,7 leta. Izkušnje uporabnikov kažejo, da se količina uporabljene električne energije s pomočjo lastne baterije podvoji, prihranki pa so veliki, saj je električna energija iz obnovljivih virov cenejša od tiste iz omrežja. Na letni ravni se prihranki gibljejo okoli 300 €.
Ko govorimo o bateriji za shranjevanje električne energije, se šteje, da je baterija izrabljena, ko ima le še 80 % svoje zmogljivosti. Stabilnost cikla označuje pogostost izpraznitve in ponovnega polnjenja baterije, ne da bi to vplivalo na izgubo njene zmogljivosti. Zaželeno je, da ima baterija, ki se dnevno polni in izprazni, stabilnost cikla najmanj 6000 ciklov, kar pomeni, da bo zdržala približno 16 let. Uporabnik pa lahko izboljša življenjsko dobo baterije tako, da jo ne izpostavlja temperaturam nad 30 stopinj Celzija in jo uporablja v suhem okolju. Vse to je pomembno upoštevati, če želimo, da bo solarni hranilnik trajal čim dlje. Obstaja veliko različnih baterij za shranjevanje električne energije, vendar je večina temelji na litij-ionski tehnologiji.
Število električnih avtomobilov na slovenskih cestah se hitro povečuje, saj postajajo vse bolj dostopni za širšo množico ljudi. Leta 2020 je bilo v Sloveniji že registriranih več kot 3.670 osebnih avtomobilov na električni pogon, kar kaže na naraščajoč trend uporabe električnih vozil. Poleg tega lahko preizkušen električni avtomobil nižjega razreda kupimo že za manj kot 10.000 EUR brez DDV. To pa še ni vse – povprečen Slovenec prevozi približno 40 km na dan, kar je razdalja, ki jo zmore prevoziti večina električnih avtomobilov. Poleg tega lahko avtomobil polnimo doma, kar je zelo priročno. Kombinacija sončne elektrarne in hišne električne polnilnice pa lahko zagotovi skoraj brezplačno vožnjo, kar pomeni, da so električni avtomobili postali zelo privlačna in cenovno ugodna alternativa klasičnim bencinskim ali dizelskim avtomobilom.
Primerjava porabe in pomen lastne električne polnilnice
Ko primerjamo porabo električnih avtomobilov z avtomobili na bencin, ugotavljamo, da je vožnja na elektriko veliko cenejša. Na primer, če vozimo z električnim avtomobilom, ki porabi med 16 in 17 kilovatnimi urami, nas bo to stalo manj kot dva evra za 100 kilometrov, če avto polnimo doma s hišno električno polnilnico. V primerjavi s tem je testna, realna poraba bencinskih in dizelskih avtomobilov, ki je nihala med 5,5 in 7,5 litra na sto kilometrov, veliko dražja. Dejansko izmerjene porabe kažejo, da je cena električne energije iz omrežja za vožnjo na elektriko približno 1,4 evra na 100 km, medtem ko avto na bencin lahko doseže tudi več kot 10 evrov na sto kilometrov.
Čeprav ima Slovenija vedno več električnih polnilnic, velja poudariti, da se uporaba električnih vozil najbolje začne doma, s lastno električno polnilnico. Idealno bi bilo, če bi imeli tudi svojo sončno elektrarno, ki bi omogočala samooskrbo z električno energijo. Na slovenskem trgu imamo na voljo številne hišne električne polnilnice, vendar je pomembno, da pri načrtovanju polnilnice upoštevamo dovolj veliko priključno moč.
Danes mnogi še vedno ne vedo, da imajo novejši električni avtomobili že doseg tudi do 500 kilometrov z enim samim polnjenjem, kar pomeni, da so že konkurenčni klasičnim avtomobilom z notranjim izgorevanjem, tudi z vidika dosega. Kljub temu pa se še vedno največ polemizira o ceni električnih avtomobilov v primerjavi s klasičnimi avtomobili in njihovem doseganju. Vendar pa je res, da električni avtomobili že danes predstavljajo praktično rešitev za vsakodnevno vožnjo na delo in daljša potovanja.
Električne polnilnice omogočajo hitro in učinkovito polnjenje baterij električnih vozil
Lastniki električnih avtomobilov upoštevajo potrebe po polnjenju med daljšimi potovanji in se med polnjenjem lahko odpravijo na turistične izlete, restavracije ali nakupovalna središča. Tako ni več res, da so električni avtomobili namenjeni samo petičnim ljudem ali tistim, ki imajo več časa kot povprečni vozniki. Danes lahko najdemo električne polnilnice že skoraj povsod in ni težko najti lokacije za polnjenje električnega avtomobila. Število električnih polnilnic se vsak dan povečuje, zlasti v mestih, saj naložba v električne polnilnice podjetjem prinaša ugled in trajnostno naravnanost. Lastniki parkirišč v nakupovalnih centrih, hotelih ali drugih javnih objektih vidijo e-mobilnost kot priložnost za razvoj, konkurenčnost in ekonomsko nišo ter so pripravljeni na razvoj novih polnilnih postaj v skladu z rastjo uporabnikov.
Čeprav je mogoče električna vozila polniti na navadnih domačih vtičnicah, te niso namenjene trajnim obremenitvam, ki jih predstavlja polnjenje električnih vozil. Zato je priporočljivo uporabljati električno polnilnico, ki ima vgrajene zaščite pred pregrevanjem in drugimi morebitnimi poškodbami. Električne stenske polnilnice zagotavljajo hitrejše polnjenje, ki je lahko do 11 kW in omogoča polnjenje baterije kapacitete 60 kWh v šestih urah (pri trifazni 16 A varovalki). Namenske “pametne” polnilnice vključujejo tudi različne kontrole in statistične funkcije ter se lahko učinkovito integrirajo s sončno elektrarno. Večina polnilnih postaj vključuje kabel za polnjenje in omogoča uporabo RFID kartic za dostop in identifikacijo lastnika vozila. Poleg tega so polnilne postaje na voljo z dinamičnim prilagajanjem polnilne moči, odvisno od porabe hišnih naprav.
Eko sklad, Slovenski okoljski javni sklad, je decembra 2022 objavil dva nova javna poziva za nepovratne finančne spodbude. Prvi poziv se nanaša na vgradnjo sončnih elektrarn za samooskrbo, ki proizvajajo električno energijo s pomočjo sončne energije. Na voljo je 10 milijonov evrov nepovratnih sredstev za že izvedene naložbe v individualno in skupnostno samooskrbo z električno energijo, prvič pa je dodeljena tudi spodbuda za naprave za samooskrbo z električno energijo z baterijskim hranilnikom električne energije.
Drugi poziv, ki ga je objavil Eko sklad, se nanaša na naložbe v ogrevanje večstanovanjskih stavb. Spodbude so namenjene starejšim stavbam z tremi ali več deli za izboljšanje energetske učinkovitosti v ogrevanju stavb in zmanjšanje emisij CO2. Člani skupnosti v stavbi morajo predložiti skupno vlogo in na voljo je 10 milijonov evrov nepovratnih sredstev za že izvedene naložbe. S temi spodbudami Eko sklad spodbuja uporabo čistejše energije in učinkovitejših načinov ogrevanja, kar bo pozitivno vplivalo na okolje in dolgoročno prihranilo stroške.
Finančna spodbuda za samooskrbo z električno energijo znaša odvisno od vrste naprave, inštalirane nazivne električne moči in upravičenih stroškov naložbe. Za samooskrbo z baterijskim hranilnikom električne energije je višina spodbude 500 EUR za 1 kW inštalirane nazivne električne moči, vendar ne več kot 25 % upravičenih stroškov naložbe. Za samooskrbo brez baterijskega hranilnika pa je spodbuda 50 EUR za 1 kW inštalirane nazivne električne moči, vendar ne več kot 25 % upravičenih stroškov naložbe. Spodbuda je na voljo za največ 80 % vsote priključnih moči odjemnih mest. Vloge za spodbudo bodo upravičene, če so naprave že v obratovanju ob oddaji vloge ter če je bila naložba izvedena od 1. 3. 2022 dalje.
Profesionalno čiščenje sončnih panelov za povečanje njihove učinkovitosti in dolgoživosti po konkurenčnih cenah
Umazanija na sončnih elektrarnah lahko močno zmanjšuje njihovo učinkovitost. Škodljive snovi, kot so dimniške saje, cvetni prah, smog, pesek in ptičji iztrebki, lahko zmanjšajo proizvodnjo do 20% ali celo več. Naravni procesi, kot so dež, rosa in veter, redko učinkovito očistijo module. Paneli na sončnih elektrarnah z nizkim naklonom so še posebej nagnjeni k kopičenju nečistoč, kot so listje in umazanija, zato je priporočljivo, da se jih vsaj enkrat letno očisti. Najbolje je očistiti panele zgodaj spomladi, da so v času največje proizvodnje čim bolj čisti.
Ponujamo čiščenje sončnih panelov po konkurenčnih cenah. Za čiščenje uporabljamo ekipo izkušenih strokovnjakov, ki uporabljajo vodno čiščenje z vrtljivimi krtačami. Krtače so izdelane iz najlona in so prilagojene za čiščenje solarnih panelov, da se prepreči poškodovanje površine modulov. Uporabljajo tudi namensko čistilo, ki preprečuje nastanek sledi sušenja vode in vodnega kamna. Da bi se izognili hoji po panelih, uporabljajo teleskopsko roko dolžine do 10 metrov.
Vzdrževanje sončnih elektrarn – rešitve za starejše naprave
Ukvarjamo se z vzdrževanjem sončnih elektrarn, ki so že v uporabi. Stranke, ki imajo že svoje solarne elektrarne, prihajajo k njim po pomoč pri vzdrževanju. Starejša ko je sončna elektrarna, večja je verjetnost, da se pokvari. Zato je zelo pomembno, da se jo pregleduje in vzdržuje redno. Stranke so se začele zavedati, da je nizki strošek vzdrževanja veliko manjši od izpada prihodka, ki ga lahko ustvarijo, če se ne odkrije pravočasno kakšne napake. Najpogostejše napake, ki se pojavijo, so malenkosti, kot so varovalke, malenkosti na razsmernikih ali razrahljani spoji, vendar pa lahko že te nepravilnosti povzročijo velik izpad proizvodnje. Pri vzdrževanju sončnih elektrarn uporabljamo napredno opremo, kot so termovizijske kamere, kar pomaga odkriti napake, ki se pri standardnih pregledih in spremljanju proizvodnje še ne vidijo.
Nekatera pogosta vprašanja, povezana z vzdrževanjem sončnih elektrarn, se nanašajo na nevarnost požara in padanja delov s strehe. Elektrarne, ki niso redno vzdrževane, lahko predstavljajo nevarnost zaradi razrahljanja spojev, kar lahko povzroči pregrevanje in posledično požar. Poleg tega je pomembno tudi redno vizualno pregledovati nosilne konstrukcije in panele, saj lahko vremenski vplivi sčasoma povzročijo razrahljanje pritrditev, kar lahko privede do puščanja strehe ali celo odstranitve celotne elektrarne s strehe ob močnejšem vetru.
Ponujamo storitve vzdrževanja sončnih elektrarn, ki vključujejo pomoč pri upravljanju z zakonskimi zahtevami in uradnimi dokumenti. Poleg tega obveščamo svoje stranke o zakonskih spremembah, ki se nanašajo na sončne elektrarne. Za varno in optimalno delovanje sončne elektrarne strankam priporočamo, da nas kontaktirate in izkoristite naše storitve.
Zavarovanje sončne elektrarne
Zavarovanje sončne elektrarne je namenjeno tistim lastnikom, ki uporabljajo sončno elektrarno za samooskrbo ali proizvajajo elektriko za prodajo na trgu. Vsako zavarovanje vključuje kritje za osnovne nevarnosti, kot so požar, udar strele, vihar, vandalizem, itd. Poleg tega pa lahko zavarovanje vključuje tudi kritje za dodatne nevarnosti, kot so poplave, potresi, itd. Kritje obratovalnega zastoja se nanaša na tiste lastnike, ki prodajo proizvedeno elektriko na trgu, saj zavarovalnica povrne izpad dohodka, če elektrarna ne proizvaja električne energije ali jo proizvaja v manjši količini zaradi nevarnosti, ki so bile zavarovane. Na voljo je tudi kritje odgovornosti iz uporabe in posesti sončne elektrarne, ki nudi zaščito v primeru odškodninskih zahtevkov. Dodatne nevarnosti vključujejo kritje stroškov, ki so povezani s škodnimi dogodki, kot so stroški čiščenja in rušenja ter stroški demontaže in ponovne montaže sončne elektrarne.